• vezi mai mult
    Program zilnic de întreținere a drumurilor și salubrizare a teritoriului   
    CONSULTĂRI PUBLICE privind modificarea proiectului obiectivului de construcție din str. V. Belinski, 4   
  • Prima   /  Presa   /  Comunicate de presă  /  Laureații Premiului municipal pentru tineret 2017

    Laureații Premiului municipal pentru tineret 2017

     04.12.2017    234 Accesări    

    Sâmbătă, 02 decembrie 2017,  la Chișinău a avut loc ceremonia de premiere a laureaților Premiilor municipale pentru tineret 2017.

    Astfel, au fost desemnați cei mai merituoși tineri din municipiu, nominalizați la categoriile: știință, tehnică, științe ale educației, literatură și arte. Laureații Premiului pentru tineret, ediția 2017 s-au învrednicit de diplome și premii bănești.

    Valoarea premiului municipal pentru tineret este de 10 mii lei.  

    De asemenea au fost oferite şi premii speciale, în valoare de 2000 mii  de lei pentru candidaţii care au înregistrat rezultate frumoase în domeniile lor de activitate.

    Laureaţii Premiului municipal pentru tineret, ediţia 2017

    În domeniul ştiinţei și tehnicii :

    1.     Corina Gribincea  (economie), Institutul de Științe Economice, AȘM

    2.     Nadejda Butnari (științe ale educației), Universitatea de Stat din Moldova   

    3.      Radu Buzatu    (fizică), Universitatea de Stat din Moldova

    4.      Iuliana Radu   (medicină ), Universitatea de Medicină și Farmacie "N.Testemițeanu"

    5.      Alexandru Prisac (juridică), Institutul de Cercetări Juridice și Politice, AȘM

    6.      Silvia Racoviță (chimie) , candidat independent

    În domeniul literaturii şi artelor:

    1.     Vasile Gribincea (literatură), candidat independent

    2.     Dumitru Mîțu (arta muzicală, vocalist), Uniunea Muzicienilor din Moldova

    3.     Pavel Efremov (arta muzicală, instrumentist), Uniunea Muzicienilor din Moldova

    4.     Daniela Burlaca (arta teatrală), Teatrul Independent "Geneza Art"

    Mențiuni:

    1.     Vadim Vasiliu (literatură), candidat independent

    2.     Cornel Coșer (economie), Universitatea Agrară de Stat din Moldova

    3.     Victor Manolachi (educație ), Institutul Național de Educație Fizică și Sport

    4.     Ghenadie Sîrbu (arheologie), Institutul Patrimoniului Cultural al AȘM

    5.     Oleg Palamarciuc (chimie), Universitatea de Stat din Moldova

    6.     Mariana Lozinschi (biologie), Laboratorul de Biotehnologie, Gradina   

                                                                    Botanică (Institut)

    7.     Natalia Borodin  (biologie), Institutul de Zoologie al AȘM

    8.     Tatiana Manceva (sănătate publică), Centrul Național de Sănătate Publică

    9.      Ecaterina Mardari (arta teatrală), Teatrul Național "Mihai Eminescu"

    Premiu de încurajare:

    Vladimir Vohmeanin ( pedagogie), Liceul Teoretic  "M. Koțiubinski".